tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Wzmacniacz zintegrowany czy dzielony? Który wybrać?

2 min read

Ludzie chcący słuchać muzyki w naprawdę dobrej jakości mają dziś mnóstwo możliwości. Przede wszystkim do ich dyspozycji oddano wiele urządzeń od różnych producentów i z bardzo odmiennych półek jakościowych. Przekłada się to na spory potencjał, ale rodzi też pewne rozterki. Zwłaszcza osoby z nieco mniejszym doświadczeniem i co za tym idzie mniejszym rozeznaniem nie są pewne, po jakie rozwiązanie sięgnąć.

Najważniejszym elementem w każdym układzie hi-fi jest wzmacniacz. Jeśli mamy standardową „wieżę” nie musimy się o to martwić, ponieważ dysponujemy konfiguracją typu all in one. Co innego, gdy nasze ambicje są nieco większe. Jeśli tak się dzieje, należy postawić na nieco inne rozwiązanie.

Wtedy zazwyczaj oddzielnie kupujemy strategiczne elementy zestawu, a oddzielnie elementy nagłośnienia. Jeden z podstawowych wyborów, który stoi przed konsumentami w takim momencie jest zdecydowanie się na wzmacniacz. Najbardziej popularne opcje to modele zintegrowane lub dzielone. Pierwsza opcja jest zdecydowanie najbardziej popularna, a przedział cenowy jest naprawdę szeroki.

Oznacza to, że coś dla siebie znajdą użytkownicy o sporych wymaganiach i odpowiednio większych budżetach, jak też ci mniej zamożni. Świat wzmacniaczy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie Bardzo ciekawie wypadają w tym zestawieniu wzmacniacze dzielone. Cechują się w wymiarze technicznym przede wszystkim tym, że przedwzmacniacz oraz wzmacniacz mocy są oddzielnymi elementami. Ich zaletą z punktu widzenia audiofilów jest to, że są one w największym stopniu skoncentrowane na najwyższej osiągalnej jakości dźwięku.

Zakres funkcjonalności takich urządzeń jest zbliżony do amplitunerów, które stanowią trzeciego członka tej audio-rodziny. Jednocześnie przeciętna jakość dźwięku oferowana przez rozwiązania dzielone jest wyraźnie wyższa. Dla tych, którzy przywiązują do tego aspektu niemałą wagę, wybór staje się znacznie łatwiejszy. Klient ma przed sobą swoistą rozterkę i musi się zastanowić, co tak naprawdę odpowiada jego potrzebom.

Im bardziej zaawansowany zestaw zostanie wybrany, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić, choć na rynku pojawiają się także cenowe okazje. Pewna część nabywców wybiera modele używane, które na giełdach audio oraz na aukcjach internetowych są oferowane w bardzo korzystnych cenach. Nierzadko są to sprzęty wyśmienitej jakości, zadbane i w pełni funkcjonalne. To ciekawa alternatywa, jeśli ktoś nie chce inwestować w fabrycznie nowy egzemplarz.