tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Co to jest i do czego służy procesor AV?

2 min read

Dobre kino domowe wymaga sięgnięcia po odpowiednie wyposażenie. Sprzęt, którym dysponujemy jako konsumenci zależy od naszych możliwości finansowych oraz preferencji. Miejmy na uwadze, że w ofercie handlowej czekają rozwiązania różnej klasy z różnymi możliwościami. Poza tym te same efekty da się uzyskać na drodze odmiennych konfiguracji. Jeśli ktoś chce dysponować świetnym kinem domowym, a ma gotowy zestaw hi-fi zapewniający na przykład obsługę standardu 5.

1 czy 7.1, nie musi podejmować sporego wysiłku. Często dobrej klasy odtwarzacz DVD czy Blu-ray z obsługą kinowych formatów w zupełności wystarczy, by zapewnić świetne doznania w zakresie obrazu i dźwięku. Jakość telewizora także jest istotna i na pewno nie będziemy cieszyć się kinowymi wrażeniami, jeśli nie postawimy na odpowiedni model odbiornika. Duży ekran, spora rozdzielczość, obsługa formatu 4K – to minimum, którego nie powinniśmy pominąć.

Jednakże pozostałe elementy tej układanki także są istotne. Jeśli dopiero budujemy nasz kinowy system, trzeba postawić na sprzęt dający najwięcej możliwości. Tu kłania się temat procesorów AV. Czym są w gruncie rzeczy? Można je określić mianem najbardziej zaawansowanych „serc” kin domowych jakie do tej pory stworzono. Dają bowiem szansę wykrzesać maksimum z obrazu, jak i dźwięku.

Ogrom opcji w jednym urządzeniu audio-wideo Producenci sprzętu audio coraz powszechniej projektują i kierują na rynek procesory audio-wideo. Stanowią one odpowiedź na rosnące oczekiwania użytkowników kina domowego, którzy chcą, aby ich seanse przebiegały w sposób idealny pod względem technicznym. Perfekcyjny dźwięk, doskonały obraz – to realne, jeśli za przetwarzanie całości odpowiada najwyższej klasy elektronika. Wiele procesorów AV to konstrukcje wręcz niepozorne z uwagi na kompaktowe rozmiary. Jednakże doskonale łączą one w sobie właściwości odtwarzaczy płyt z zaawansowanymi „centrami dowodzenia” wszystkich istotnych parametrów w zakresie wizji i fonii.

Potencjał, o którym mowa jest spory i cały czas rośnie. Ogromnym walorem procesorów AV jest to, że niektóre z nich da się dość swobodnie modyfikować nawet dłuższy czas od zakupu. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w nowy moduł i dokonać jego wymiany. Pozwala to zaimplementować nowe funkcje, kolejne dekodowane formaty kinowe oraz wiele innych opcji. Naturalnie nie każdy z oferowanych procesorów zapewnia taką możliwość.

Jeśli naprawdę nam na tym zależy, warto zwrócić uwagę na te parametry przed dokonaniem zakupu.