tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Jak działa przedwzmacniacz muzyczny?

2 min read
kino domowe

Osoby, które chcą posiadać doskonały zestaw audio muszą się trochę przyłożyć do jego odpowiedniego skompilowania. Możliwości w tym zakresie jest bardzo dużo, ponieważ rynek szalenie się rozbudował, a to otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Przede wszystkim każdy ma szansę zaopatrzyć się w dokładnie w takie wyposażenie audio, jakie będzie w stu procentach spełniać oczekiwania związane z jakością brzmienia. A chodzi tu między innymi o to, czy nasz przedwzmacniacz będzie właściwie dobrany do posiadanych głośników. Bywa, że błędy popełniane w tym dość podstawowym aspekcie przynoszą daleko idące konsekwencje. Doskonałym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, jest samodzielne skompilowanie swojego zestawu muzycznego.

Jednym z jego kluczowych elementów jest przedwzmacniacz muzyczny. Wraz z końcówkami mocy stanowi on punkt wyjścia do budowania systemu hi-fi. Można powiedzieć, że przedwzmacniacz służy do zarządzania wszystkimi kluczowymi aspektami dźwięku, który będzie do nas docierał. Chodzi między innymi o przełączanie się pomiędzy poszczególnymi źródłami. Mowa o tunerze radiowym, odtwarzaczu CD czy wejściu USB. Tam też znajduje się equalizer i wszelkie narzędzia służące do regulacji parametrów naszego dźwięku.

Warto rozdzielić przedwzmacniacz i końcówkę mocy Przedwzmacniacz jest łącznikiem pomiędzy źródłem dźwięku a końcówką mocy. Czy oba elementy powinny być przez nas dobrane oddzielnie? Eksperci wskazują, że tak. To nawiązanie do swoistej tradycji dawnych zestawów hi-fi, gdzie rozdzielenie przedwzmacniacza i końcówek mocy było normą. Obecnie można kupić zestawy zintegrowane, a ich jakość jest wysoka. Jednakże gdy komuś zależy na audiofilskich doznaniach, wciąż może wykorzystywać dwa oddzielne urządzenia połączone ze sobą. Jakość brzmienia może na takiej konfiguracji tylko i wyłącznie zyskać.

Naturalnie typów przedwzmacniaczy jest sporo i zawsze trzeba wybrać odpowiedni do potrzeb. Generalnie rzecz biorąc, urządzenia te dzielą się na cztery fundamentalne kategorie. Z jednej strony mamy do czynienia z przedwzmacniaczami stereo, z drugiej z procesorami kina domowego, trzecia grupa to przedwzmacniacze gramofonowe i wreszcie mikrofonowe. Jeśli chodzi o konkretne parametry i funkcje opcji jest sporo i poszczególne modele potrafią się między sobą znacząco różnić. Ważne jest także to, aby wybrać określoną technologię (na rynku znajdziemy warianty przedwzmacniaczy tranzystorowych lub lampowych, z których każdy ma swoją specyfikę). Wiele cennych wskazówek dostarczą na przykład fora poświęcone tematyce audio.