tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Ranking odtwarzaczy CD/SACD

2 min read

Odtwarzać muzykę można na wiele sposobów. Mamy czasy, w których głównym sposobem na konsumowanie muzycznych doznań są przede wszystkim komputery oraz internet. Bardzo dużo do powiedzenia w tym aspekcie mają również smartfony czy tablety. Z ich użyciem również można poznawać muzyczne światy, co w dobie miniaturyzacji cieszy się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. Warto zdecydować się na opcję, która najlepiej odpowie naszym potrzebom.

Jednakże nie da się zbudować pełnowartościowego systemu audio, całkowicie pomijając klasyczne nośniki. Dziś nie każdy pamięta, że swego czasu muzyki słuchało się przede wszystkim z płyt CD. Popularne kompakty były przez lata ideałem, jeśli chodzi o jakość dźwięku i wiele innych walorów. Naturalnie rozwiązania w tym zakresie były stopniowo coraz doskonalsze. Pamiętajmy, że płyty CD zastąpiły w wymiarze technologicznym analogowe płyty winylowe.

Jednakże te ostatnie i tak przeżywają w ostatnich latach wielki renesans. Płyty CD zresztą podobnie. Tym bardziej, że na rynku mamy coraz więcej znakomitych odtwarzaczy CD/SACD, które otwierają przed audiofilami pewne dodatkowe możliwości związane ze specyfiką formatu DSD. Takich płyt w obrocie jest nadal niemało. Solidny odtwarzacz płyt CD – warto postawić na uniwersalność Najlepsze odtwarzacze srebrnych krążków można by spokojnie pogrupować wedle walorów i stworzyć ich rozbudowany ranking.

Można znaleźć takie zestawienia i rozliczne rekomendacje dla poszczególnych modeli dostępnych na polskim rynku. Jednakże najważniejsze jest to, aby mieć pewne ogólne pojęcie o tym sprzęcie i stawiać na takie rozwiązania, które w praktyce będą spełniać oczekiwania związane z jakością dźwięku. Znaczenie ma również uniwersalność, im dalej idąca, tym lepiej. Dlatego opłaca się wybierać odtwarzacze CD z możliwością odtwarzania krążków SACD. Takowe oferują z reguły najwyższą jakość brzmienia.

Część z oferowanych na rynku odtwarzaczy tego rodzaju zapewnia nam także opcję odtwarzania płyt DVD. To świetna wiadomość, ponieważ z takim urządzeniem możemy zbudować podstawowy zestaw kina domowego, oparty chociażby o soundbar. Kwestia kolejna to lista formatów obsługiwanych przez sprzęt. Im będzie ich więcej, tym lepiej. W tym momencie kłaniają się takie technologie jak WMA, MP3 czy nieco bardziej leciwy ANTRAC3.

W przypadku modeli z funkcją DVD wskazana jest obsługa formatów DivX oraz Xvid, będących swoistym elementarzem. Potencjał w tej sferze jest spory. Warto śledzić rankingi, aby wybrać rozwiązanie odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom.