tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Jaki zestaw kina domowego wybrać – 2.1, 5.1, a może 7.1?

2 min read

Przy jakichkolwiek zakupach zawsze stajemy przed wyborem. To nie te czasy, kiedy w sklepie pojawiały się pojedyncze rzeczy, na które trzeba było polować. Mamy wybór i to ogromny, co wywołuje w nas bardzo dużo wątpliwości. Dobrą jednak rzeczą jest to, że mamy możliwość sprawdzenia wszystkiego bez wychodzenia z domu. Możemy poświęcić chwilę na porównania techniczne i cenowe, by podjąć właściwą decyzję. Przy wyborze kina domowego musimy zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, czy decydujemy się na pakiet, czy będziemy go kompletować samodzielnie. Dla osób, które nie są obeznane w temacie najprostszym rozwiązaniem jest pójście do sklepu z elektroniką i zakupu pełnego pakietu – wzmacniacza i głośników. Inną opcją, wymagającą większej wiedzy, jest kupowanie każdego komponentu osobno u różnych producentów. Plusem takiego rozwiązania jest łatwość wprowadzania zmian i ulepszeń oraz zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku.

Minusem oczywiście dużo wyższa cena. Decydując się na zestaw, odchodzi nam właściwie całe spektrum dopasowywania i sprawdzania danych technicznych. Niemniej tu również pojawiają się różne opcje i musisz dokładnie wiedzieć, czego szukasz. Niełatwa selekcja Zakup kina domowego, obojętnie czy zdecydujesz się na gotowy komplet, czy będziesz kupować wszystko oddzielnie, to nadal duży wydatek, dlatego warto przemyśleć każdą z możliwych opcji. Najczęściej stosowaną konfiguracją głośników jest prawdopodobnie 5.1, ale można również wybrać 2.1 (rozwiązanie stereo), 3.1 (dodać głośnik centralny do dwóch głośników, aby lepiej słyszeć dialog). Opcja 7.1 (głośniki boczne) jest jedną z najlepszych i najdroższych opcji, niemniej musisz być melomanem, by doceniać w pełni korzyści tego rozwiązania.

Musisz wiedzieć jakie są możliwości amplitunera. Pamiętaj, że jeśli ma on wyjścia mocy dla pięciu głośników i subwoofera, to zakup siedmiu czy więcej głośników nie będzie racjonalny. Gwarancją jakości przy tego rodzaju sprzęcie jest zastosowanie wysokiej jakości komponentów. To daje nam wyższą barwę brzmienia. Przy wyborze zestawów głośników kieruj się wielkością mieszkania i pokoju, w którym je ustawisz. To w sumie jedna z najważniejszych rzeczy. Wielu z nas dokonuje wyboru na zasadzie „więcej znaczy lepiej”, a to niestety nie jest prawdą. Takie zakupy później lądują w piwnicy lub odsprzedajemy je za śmieszne pieniądze. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze swojego wymarzonego kina domowego i dobrego sprzętu. Rozwiązań jest tak wiele, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.