tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Jaki dobry przewód audio do subwoofera wybrać?

2 min read

Ludzie chcą, aby ich muzyczne zestawy spisywały się jak najlepiej. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ i zawsze warto zwrócić uwagę na detale. Kupując odpowiedni sprzęt, możemy zapewnić sobie takie wrażenia foniczne, jakie będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jednakże możliwości w tym zakresie nie są nieskończone. Zawsze poruszamy się w granicach tego, co oferuje nam rynek.

Wśród elementów typowych dla zestawów audio trzeba oczywiście wskazać głośniki. Tych jest wiele i można w nich dosłownie przebierać. Na pewno poza klasycznymi głośnikami należy wspomnieć o tych niskotonowych. Ich znaczenie potrafi być niemałe. Efektywny subwoofer odpowiada za to, że wszystkie basy dotrą do nas w takiej postaci, w jakiej powinny.

To ważna kwestia, ponieważ głośnik obsługujący niskie tony jest ważny zarówno w kontekście słuchania muzyki, jak też w odniesieniu do kin domowych. Choć w tych ostatnich nie zawsze był uwzględniany. Teraz się to zmieniło i porządny „niskotonowiec” jest jak najbardziej wskazany. Oferta jest szeroka. Można kupić taki głośnik oddzielnie, jak też zdecydować się na jeden z zestawów, w których takiego elementu nie zabrakło.

Ale na tym nie koniec, bo woofera trzeba jeszcze podłączyć. W tym momencie należy poruszyć kwestię okablowania. Ważną dla miłośników dźwięku wysokiej jakości, bo jak się okazuje klasa wybranych przewodów odgrywa w tym wszystkim sporą rolę. Dedykowany, ale nie tylko Czy znalezienie dobrego przewodu do subwoofera stanowi spory problem? Istnieją kable dedykowane do użycia z tym rodzajem głośnika. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim audiofile, a więc osoby szczególnie dużą wagę przywiązujące do słuchanej muzyki i jej jakości.

Wśród miłośników domowych seansów filmowych także nie brakuje audiofilów, więc także dla nich odpowiednie brzmienie głośnika niskotonowego będzie istotne. Dedykowany przewód stanowi ciekawą opcję, ale czy jest ona obowiązkowa? Okazuje się, że nie. Można bowiem wiele modeli subwooferów podłączyć do przedwzmacniacza za pomocą klasycznych przewodów audio i wcale nie musi się to wiązać z problemami jakościowymi. Najważniejsze jest, aby wybrany kabel w odpowiedni sposób przewodził sygnał. Powinien być on wolny od zakłóceń, które są w stanie znacząco obniżyć jakość dźwięku, czasami wręcz wprowadzając do odsłuchiwanej ścieżki nieprzyjemne szumy czy trzaski.

Poza samą konstrukcją kabla ważna jest także postać wtyków oraz materiał, jakiego użyto do ich wytworzenia. Standardem są wtyki pozłacane, co ma pozytywny wpływ na dźwięk.