tubeaudio

-Dobry sprzęt dźwiękowy-

Czy soundbar może zastąpić kino domowe?

2 min read

Każdy z nas urządzając mieszkanie i wybierając do niego sprzęt czy to muzyczny, czy kuchenny, kieruje się pewnymi wytycznymi. Oczywiście wpływ ma moda, obowiązujące standardy, wiedza jak i możliwości finansowe oraz metrażowe. Zanim dokonamy odpowiedniego zakupu warto się chwilę zastanowić, co jest niezbędne, a co możemy odpuścić. Oczywistym się wydaje, że gdy mamy do wyboru podłączenie soundbara lub kina domowego, to większość z nas jednogłośnie wybierze kino domowe. Jeśli jednak nie jesteś melomanem i film z najczystszym dźwiękiem nie jest konieczny, problem ten może nie wydawać się w tej chwili istotny.

Niemniej przed tym wyborem prędzej czy później staniesz i już teraz warto zainteresować się tematem. Poszukując odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, soundbar czy kino domowe, zaczniemy od spojrzenia na kino domowe, ponieważ pojawiło się ono w naszych domach znacznie wcześniej. Niewątpliwymi zaletami tego systemu jest wysoka jakość dźwięku. Zawsze mamy możliwość dostosowania fonii do pomieszczenia i zdalnego sterowania nią jak i obrazem. Niemniej każdy system ma swoje słabości.

Musimy pamiętać, że zakup dobrego kina domowego to za mało. Musi ono być idealnie dostrojone. To raz. Dwa – jeśli nie zakupiłeś modelu bezprzewodowego, napracujesz się ciężko, aby ukryć wszystkie przewody pod deskami naziemnymi lub w korytkach na ścianie. Niuanse decydują Pierwszą rzeczą, która różni te dwa rozwiązania to układ głośników.

W przypadku soundbara nie musimy ich rozkładać po całym pomieszczeniu, bo są one w jednej linii. Nic dziwnego, że na pierwszy rzut oka wielu z nas zastanawia się, czy w ogóle to ma sens i czy dźwięk będzie satysfakcjonujący. W rzeczywistości wybór ten jest uzasadniony, jeśli poznasz jego zalety. W swoim skromnym rozmiarze technika ta daje całkowicie zadowalającą jakość dźwięku. Łatwe jest podłączenie i instalacja, wybór formatu odtwarzania audio, wygodny i intuicyjny pilot do zdalnego sterowania.

Kolejny punkt, który różni te dwa rozwiązania to przekątna telewizora. Zwykle wybieramy telewizor na podstawie rozmiaru pokoju i żądanego formatu wideo, a głośniki kina nie będą miały większego wpływu. Ale gdy kupisz soundbar, rozmiar przekątnej będzie jednym z kryteriów wyboru rozmiaru systemu. Po wszystkim, co zostało powiedziane, odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, soundbar czy kino domowe, można sformułować w ten sposób: kiedy najwyższa jakość dźwięku nie jest twoim celem lub wymiary mieszkania są skromne, soundbar może zastąpić całkowicie kino domowe i będzie absolutnie wystarczający. Jeśli dążysz zaś do uzyskania wyjątkowych efektów, a wymiary pomieszczenia i finanse na to pozwalają, zainwestuj w dobre kino domowe.